Skip to content Skip to footer

Sztuczna inteligencja rzuca wyzwanie firmom stockowym. Poznajcie Generated Photos

Skoro sztuczna inteligencja może tworzyć krótkie newsy, komponować muzykę i wkładać słowa w usta robota… to dlaczego miałaby nie stworzyć wyglądających realistycznie ludzkich twarzy? Na to pytanie odpowiedziała sobie firma Icons8. I z pomocą SI stworzyła bank zdjęć, które wygenerowała właśnie SI.

Generated Photos, czyli bank zdjęć stworzony przez SI

Niedawno przekonaliśmy się o tym, że tworzenie deep-fake’owych twarzy to obecnie dla sztucznej inteligencji bułka z masłem. Świat obiegła informacja o tym, że eksperci z Samsung Research Artificial Intelligence Center stworzyli algorytm, który umożliwiał stworzenie deep-fake’a na podstawie jednego zdjęcia lub ujęcia. Wzbudziło to niemałe kontrowersje, gdyż zaczęto zastanawiać się nad dalszym rozwojem tego typu technologii oraz niebezpieczeństwami, które się za nimi kryją.

Przeczytaj również: Deepfake tym razem na śmiesznie. Choć średnio to wszystko zabawne

Emocje jeszcze nie do końca opadły, a swoje rozwiązanie postanowili pokazać światu designerzy z Icons8 na czele z Konstantinem Zhabinskiym. Firma zajmująca się tworzeniem materiałów dla wszelkiej maści grafików i projektantów UX i UI ogłosiła stworzenie Generated Photos – bazy aż 100 000 “zdjęć” twarzy, wygenerowanych w całości przez sztuczną inteligencję.

W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać, jaki kolor skóry ma mieć szukana przez nas twarz, jakie ma być pochodzenie etniczne wygenerowanej “osoby’, jej płeć, kolor oczu, a nawet… nastrój. Korzystanie z bazy jest całkowicie darmowe, pod warunkiem, że umieścimy źródło pod wybranym przez siebie zdjęciem.

Generated Photos / Icons8

Algorytm jest jeszcze niedoskonały – na niektórych zdjęciach widoczne są błędy, ale twórcy zapewniają, że zamierzają udoskonalać i rozwijać swoje narzędzie. Chcieliby m.in. aby w przyszłości w prosty i szybki sposób generowało ono zdjęcia, bazując na podstawie wielu źródeł. Tak, by nie musieli się martwić o prawa autorskie.

Zamierzacie skorzystać z tego rozwiązania? Co sądzicie na jego temat?

DB