Skip to content Skip to footer

Wtyczka “Kto cię namierzył?”. Sprawdzi, czy jesteś na celowniku politycznych reklam na Facebooku

To, że Facebook gromadzi dane o użytkownikach, większości korzystających z portalu nikogo nie dziwi. Ale już to, w jakim celu pozwala na wykorzystywanie naszych danych, jednak trochę rusza. Zwłaszcza, jeśli służą one politykom w kształtowaniu naszych wyborów. W odpowiedzi na tę nieetyczną, internetową polityczną agitację przychodzi wtyczka “Kto cię namierzył?”, stworzona przed Fundację Panoptykon.

Priscilla Du Preez / Unsplash

Panoptykon na swojej stronie uczula na to, że Facebook wie na nasz temat prawie wszystko. I dzięki temu może skuteczniej docierać do nas z odpowiednim przekazem:

Facebook wie o Tobie więcej, niż myślisz – co lubisz, czego się boisz, czy masz depresję, czy Twój związek przechodzi kryzys. Zna też Twoje poglądy polityczne. W rękach osób chcących wpływać na wybory ta wiedza to potężna broń. Pozwala grać na emocjach wyborców, dezinformować, wyławiać niezdecydowanych i agitować. O szczegółach tych praktyk ciągle niewiele wiadomo. – czytamy na stronie projektu.

Afera z Cambridge Analytica i Brexitem w tle pokazała, że reklamy Facebooka można skutecznie wykorzystywać w celu wpływania na polityczne wybory użytkowników platformy. I nie ma co tu kryć – jest to chyba jeden z obrzydliwszych sposobów na posługiwanie się tym narzędziem.

crm.panoptykon.org/ktocienamierzyl

Z odsieczą przeciw tym nieczystym zagrywkom przyszła wtyczka do przeglądarki, której pomysłodawcami są wspomniana już Fundacja Panoptykon, firma SmartNet Research&Solutions oraz Fundacja ePaństwo. Dzięki niej sprawdzić można zarówno to, jakie partie obrały sobie nas za cel, ale również pomóc dowiedzieć się twórcom w jaki sposób wykorzystuje się Facebooka do politycznych rozgrywek.

Wtyczka dostępna jest obecnie dla przeglądarek Chrome i Firefox. Znaleźć ją można na stronie internetowej Fundacji.

DB