Chociaż większość powierzchni Ziemi pokrywa woda, tylko około 1% to woda słodka nadająca się do spożycia i konsumpcji domowej. Większość wody to albo woda słona, albo zamrożona w polarnych czapach lodowych i lodowcach. Oznacza to, że oszczędzanie słodkiej wody jest niezbędne. W Polsce jedna osoba zużywa średnio 100 litrów wody dziennie, jest więc wiele do zrobienia! Nic więc dziwnego, że ciągle słyszymy o potrzebie oszczędzania wody i walki z suszą. Nawet drobne zmiany, takie jak wymiana kapiących kranów, branie krótszego prysznica lub zakręcenie kranu podczas mycia zębów, mogą mieć ogromny wpływ na zużycie wody. Rachunki za wodę rosną w zastraszającym tempie, oszczędzając więc wodę oszczędzasz również pieniądze!
Korzystając z okazji, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą przedstawię Wam rzeczy, poprzez które marnujecie codziennie sporo wody, często nawet o tym nie wiedząc!
Gdzie ucieka moja woda?
Stara, przeciekająca armatura, nie do końca sprawny sprzęt, wadliwa hydraulika i złe nawyki to podstawowe problemy, poprzez które marnujemy ogromną ilość wody w domu każdego dnia. Na przykład toaleta z uszkodzonym zaworem klapowym może marnować litry wody na godzinę, ponieważ stale pracuje i napełnia zbiornik.
Oto 10 sposobów, w jakie możesz marnować wodę, nie zdając sobie z tego sprawy:
- Używanie toalety jako kosza na śmieci. Toalety stanowią prawie jedną trzecią całkowitego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Za każdym razem, gdy spłukujesz chusteczkę do twarzy lub patyczek do uszu, marnujesz od pięciu do dziewięciu litrów wody. Nie wspominając już o spłukiwaniu czegoś innego niż odpady ludzkie i papier toaletowy, które są szkodliwe dla rur i kanalizacji!
- Kąpiele i długie prysznice. Pomyśl o tym w ten sposób: przeciętny prysznic trwa ok 10 minut, podczas którego zużywamy aż 150 litrów wody! To bardzo dużo dla walki z suszą
- Konwencjonalne głowice prysznicowe. Powinieneś rozważyć przejście na głowicę prysznicową o niskim przepływie, która dzięki napowietrzeniu wody, zużywa jej zdecydowanie mniej.
- Nieszczelne rury. Przeciętne gospodarstwo domowe może tracić nawet 15000 litrów wody rocznie przez przecieki. Ważne jest, aby zwracać uwagę na przecieki wokół toalety, kranów, węży i innych często używanych urządzeń hydraulicznych. Napraw lub wymień przeciekające przewody wodne tak szybko, jak to możliwe i miej oko na swój rachunek za wodę co miesiąc, aby wykryć ukryte przecieki.
- Załadowane pranie tylko do połowy. Upewnij się, że każde pranie, które robisz, jest w miarę pełne. Na dłuższą metę będzie to bardziej opłacalne.
- Uruchomienie zmywarki, która nie jest całkowicie pełna. Upewnij się, że zmywarka jest całkowicie pełna przed uruchomieniem. W rzeczywistości powinieneś rozważyć uruchomienie go w cyklu „szybkim”, jeśli „normalny cykl” nie jest konieczny.
- Mycie naczyń pod bieżącą wodą. Zamiast tego napełnij zlew wodą z mydłem i pozwól, aby naczynia nasiąkły. Po kilku minutach szybko je zmyj!
- Toalety konwencjonalne. Jeśli masz starszą toaletę, może zużywać nawet 5 litrów więcej wody niż nowsza toaleta o niskim spłukiwaniu lub o wysokiej wydajności.
- Podlewanie trawnika. Latem najlepiej podlewać trawnik rano (5-10 rano), ponieważ powietrze jest chłodniejsze, a woda wolniej odparowuje. Dodatkowo tak naprawdę wystarczy podlewać tylko dwa razy w tygodniu… MAX!
- Uruchamianie wody podczas mycia zębów. Jeśli masz zwyczaj puszczania wody podczas mycia zębów, po prostu przypomnij sobie, aby ją wyłączyć. Jeśli się nad tym zastanowisz, nie ma powodu, by woda była puszczana.
Walka z suszą? Sprawdź swoje rury już teraz!
Widzicie jakie to proste? Wystarczy trochę ostrożności i w bardzo łatwy i szybki sposób możemy ograniczyć marnowanie wody, a co za tym idzie przyczynić się do większej ekologii, walki z suszą i umieralnością – nie należy przecież zapominać, że nie wszędzie jest woda w kranach i wielu ludzie poprzez brak wody umiera. Dlatego – raz dwa idźcie sprawdzić wasze rury, zawory i… oszczędzajcie wodę!