Skip to content Skip to footer

TikTok nielegalnie zbiera dane dzieci?

TikTok to szalenie znany i modny – zwłaszcza wśród młodych użytkowników – portal społecznościowy pozwalający na tworzenie i udostępnianie różnych form video. Brytyjska aktywistka i była komisarz ds. dzieci Anne Longfield wniosła pozew i oskarżenie przeciwko temu serwisowi. Twierdzi ona, że TikTok bez wystarczających zgód i ostrzeżeń zbiera, przechowuje i wykorzystuje dane dzieci. ByteDance, a właściwie Bejing ByteDance Technology Co Ltd. to chińskie przedsiębiorstwo IT. Działa ono w branży internetowej, które w 2016 r stworzyło TikToka. Warto dodać, że już w lipcu 2020, serwis niebezpiecznik.pl pisał o niebezpieczeństwie, jakie niesie używanie TikToka przez dzieci.

Longfield podczas rozmowy z BBC powiedziała, że choć wszystkie media społecznościowe zbierają dane na temat swoich użytkowników, TikTok robi to w „niepohamowany” sposób. Działanie TikTok oraz dochód, jaki ByteDance ma z reklam, oparto na personalnych informacjach o użytkownikach platformy, w tym dzieci. Zysk bez spełniania należnych kryteriów prawnych oraz moralnego obowiązku ochrony dzieci, gdy są online, jest czymś nagannym – dodała.

Wewnętrzne dane firmy z lipca 2020 r. opublikowane przez New York Times wykazały, że aż 18 mln użytkowników TikTok miało poniżej 14 lat. Roszczenie przeciwko firmie wniosła Anne Longfield. Zrobiła to w imieniu nieletnich w Wielkiej Brytanii i UE, którzy używają TikTok od 25 2018 r., niezależnie od tego, czy mają konto TikTok.

Pozew przeciwko chińskiemu potentatowi ByteDance

W ramach sporu prawnego TikTok jest oskarżony o zbieranie danych osobowych dzieci, bez wystarczającego powiadomienia i zgody wymaganej przez prawo brytyjskie i UE. Dane dzieci, które firma rzekomo błędnie obchodzi, obejmują informacje biometryczne, dane o lokalizacji, filmy i numery telefonów.

Jak donosi BBC, jeśli sprawa zakończy się sukcesem Anne Longfield, każde dziecko uwzględnione w pozwie otrzyma tysiące funtów odszkodowania.

Przedstawiciel TikTok zapewnia jednak, że prywatność i bezpieczeństwo są głównymi priorytetami firmy. Twierdzi też że ma solidne zasady i technologie, które pomagają chronić wszystkich użytkowników, zwłaszcza nastoletnich użytkowników. Uważamy, że roszczenia są bezpodstawne i zamierzamy ostro odeprzeć atak zawarty w pozwie – powiedział przedstawiciel ByteDance.

Zadbaj o dane dzieci już teraz

Korzystając z social mediów trzeba zachować bardzo duża ostrożność. Oprócz możliwości, niosą one też wiele zagrożeń. Czy oskarżenia wobec TikToka się potwierdzą czas pokaże. Jednak już dziś warto zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka i dane dzieci zostawić prywatne. Podstawą to blokady rodzicielskie i bezpieczne, szyfrowane połączenia tam, gdzie to możliwe (np. w aplikacji UseCrypt).