Skip to content Skip to footer

Szpiegowanie w przestworzach? Prawdopodobnie pierwsze przestępstwo w kosmosie

Czy nawet będąc w kosmosie można szpiegować najbliższych? Okazuje się, że w dzisiejszych czasach nie ma już żadnych przeszkód, by to robić. Nawet jeśli jest się tysiące kilometrów nad ziemią. Przekonała się o tym Summer Worden, partnerka astronautki NASA, Anne McClain.

Niketh Vellanki / Unsplash

Kontrola konta (nawet) z kosmosu

McClain, będąc w roku 2018 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), regularnie sprawdzała oraz korzystała z prywatnego konta bankowego partnerki. A ta, zaniepokojona nietypowymi logowaniami, zwróciła się do swojego banku o podanie dokładniej lokalizacji i typu urządzenia, z którego ktoś, poza nią, korzystał. Okazało się, że był to komputer należący do NASA. Nie mająca wątpliwości co do tego, że to sprawka McClain, postanowiła od razu skierować sprawę do Federalnej Komisji Handlu (FTC). Jako że astronautka odwiedzała konto Worden podczas swojego sześciomiesięcznego pobytu na ISS oraz korzystała w tym celu ze służbowego, pokładowego komputera, w całą sprawę został zaangażowany również jej pracodawca i właściciel sprzętu. I równolegle z FTC prowadzi swoje dochodzenie w tej sprawie.

A jak tłumaczy się oskarżona? Prawnik kobiety podaje, że rzekomo jedynie na bieżąco sprawdzała, czy finanse partnerki pozwalają jej na opłacenie rachunków i są wystarczające, by zaopiekować się synem Worden, którego dotychczas wspólnie wychowywały. Z kolei ma swoim profilu na Twitterze McClain informuje, że powstrzyma się od osobistego komentarza aż do zakończenia śledztwa.

Jeśli wynik dochodzenia będzie niekorzystny dla McClain i zarzuty jej stawiane się potwierdzą, może być to pierwszy werdykt dotyczący przestępstwa popełnionego w przestrzeni kosmicznej.

DB