Skip to content Skip to footer

Harmonia. Radość. Wdzięczność. Odzyskałam swoją wewnętrzną siłę.

Jak pozbyć się przeszkód na drodze do szczęścia i odzyskać wewnętrzną siłę?

Przez kilka ostatnich lat zastanawiałam się co mogę zrobić, aby zwiększyć swoją motywację, pewność siebie, zmienić nastawienie i przezwyciężyć życiowe próby. Niedawno natknęłam się na fantastyczny artykuł napisany przez ekspert ds. zdrowia psychicznego Olivię Remes. Po pierwsze sprawił, że znów chce mi się, tryskam energia i nie tracę czasu na zastanawianie się – co jest ze mną nie tak. Jestem świadoma swoich celów i w zgodzie ze sobą realizuję je. Odzyskałam swoją wewnętrzną siłę.

 Obecnie coraz więcej ludzi pragnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Bardzo mnie to cieszy, że przy okazji szukania pomocy w książkach, podcastach, obserwując konta coachy w social mediach, coraz chętniej korzystamy ze wsparcia psychologów. Zmienia się świadomość. Korzystanie z usług psychologicznych – to żaden wstyd.

Chwila refleksji?

W niektórych kręgach wciąż istnieje przeświadczenie, że jeśli chodzisz do psychologa to masz nierówno pod sufitem. Niewątpliwie budujące jest to, jak zmienia się postrzeganie tej kwestii. Jestem wdzięczna za to. Pozwól sobie na oddech i chwilę refleksji. To wielka sztuka, znajdować chwile w codziennej rutynie.

Niezależnie, ile mamy lat, w jakim momencie życia się znajdujemy, możemy zacząć od nowa, możemy siebie samych naprawić. Jak twierdzi O. Remes:

Dzięki regularnej praktyce możesz iść naprzód i znaleźć nowy sposób postrzegania świata, tworzenia więzi z innymi ludźmi i odreagowywania pewnych życiowych wyzwań.

Właśnie ukazała się nowa książka Remes The Instant Mood Fix, która nie miała jeszcze swojej premiery w Polsce. Książka zawiera 50 strategii naukowych, które mają za zadanie pomóc w odnalezieniu drogi, którą pragniesz podążać w życiu. W oparciu o doświadczenia różnych ludzi i badania, które obrazują jak przezwyciężyć trudne sytuacje.

Mówi się, że trudne sytuacje wzmacniają nas. Rzeczywiście do tej pory przeprowadzono wiele badań, które to potwierdzają. Przecież niejednokrotnie słyszymy Per aspera ad astra (z łac. Przez trudy do gwiazd). Warto było uczyć się łaciny w liceum 😉 Naprawdę wierzę w to, że tak jest. Wiele razy w moich rozmowach z przyjaciółmi czy znajomymi pojawia się stwierdzenie, że życie jest sinusoidą. Raz jestem na czubku góry, innym razem szukam sposobu jak wydostać się z dołu.  

Co zrobić aby odzyskać wewnętrzną siłę?

Jak myślę o tym problemie, przed oczami mam mojego młodszego brata, który stoi przed ogromną półką zabawek w sklepie i trzeba ograniczyć mu ilość zabawek, spośród których będzie wybierał, aby wreszcie się zdecydował. W swojej książce Remes tłumaczy, że według badań, kiedy stajemy przed trudnym wyborem, warto zdać się na własną intuicję. Natomiast w przypadku, gdy mamy dylemat, której firmy blender wybrać – warto zwrócić uwagę na wady i zalety, zanim zdecydujemy o zakupie.

Muszę się przyznać, że ufam swojej intuicji, choć przełamanie nie było łatwe… Jeśli zaufam sobie, a coś pójdzie nie tak, to do kogo będę miała pretensje? Odpuść! Nie zadręczaj się takimi pytaniami i nie wprowadzaj się w niepotrzebne poczucie winy. Ufaj, nie oceniaj – ciśnie mi się na usta.

Motywacja – mój limit się wyczerpał. Nie dam rady.

Wyznaczyłam dalekobieżne, sprecyzowane cele. Ok. No to teraz masa pytań zaczynających się od „ALE..”. Ale nie jestem wystarczająco przygotowana, aby ruszyć z nowym projektem. Ale od czego mam zacząć. Znasz to? Nie tym razem! Nie dam się przytłoczyć własnym postanowieniom, a tym bardziej zniechęcić. Perfekcjonizm to już przeżytek! Dobrze oddaje to cytat znaleziony w moich ajfonowych notatkach: przeintelektualizowanie jest wrogiem oryginalności. Pozwól sobie być niedoskonałym, popełniaj błędy. Paradoksalnie kiedy przestajemy zanadto przejmować się co by było , gdyby, wszystko zaczyna się układać. Przetestowałam na własnej skórze, mówię Ci – to działa! Odzyskałam swoją wewnętrzną siłę! Spróbuj sam i daj znać, czy Twoja perspektywa się zmieniła.

Wszystko wymknęło mi się spod kontroli!

Do której grupy należysz – kontrolujesz swoje życie, czy masz wrażenie, że wszystko dzieje się poza Tobą i kolokwialnie mówiąc Ci ucieka? Samokontrola – kojarzysz? Według autorki książki samokontrola jest jak mięsień. Można ją wyćwiczyć. Samokontrola jest ściśle związana z nawykami. Przykład: Każdego dnia po przebudzeniu, ścielę łóżko. Gdy zaczynam powtarzać tę czynność czyli poddaję się samokontroli, wchodzi mi to w nawyk, który w dalszej perspektywie wykonuję bez namysłu. To sprawia, że czynię moje życie bardziej uporządkowanym. Przy samokontroli nie ma wymówek, tutaj liczy się działanie ukierunkowane na osiąganie zamierzonych celów.

Odzyskałam swoją wewnętrzną siłę!

Przedstawiłam Ci zaledwie kilka sposobów na wyjście z kłopotliwych sytuacji, na drodze do odnalezienia harmonii i szczęścia w swoim życiu. Powiem Ci coś. Jestem szczęśliwa w swoim życiu. Chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, że zależy mi, abyś Ty tak samo jak ja znalazł/a się w miejscu, w którym czujesz się pełen radości. Wierzę w Ciebie! Ja już odzyskałam swoją wewnętrzną siłę!

Jesteś swoją osobistą ziemią obiecaną, swoim nowym dzikim zachodem!

Julia Cameron Droga Artysty