Świat kultury oraz popkultury nie raz poruszał temat bezpieczeństwa i prywatności jednostki w społeczeństwie. Popularne filmy są jedną z dziedzin, które zajmowały się wyżej wymienionym tematem. Poniżej prezentujemy sześć najciekawszych pozycji, które trzeba obejrzeć, jeśli interesujesz się prywatnością oraz bezpieczeństwem.
Wróg publiczny (Enemy of the State)
Amerykańska produkcja z głównymi rolami Willa Smitha (Robert) oraz Gene’a Hackmana (Brill), to fascynujący film paranoi, w której pogrążony jest rząd Stanów Zjednoczonych.
Truman Show (The Truman Show)
Klasyk w tym zestawieniu. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie widziała obrazu Petera Weira z 1998 r. W „Truman Show” Jim Carrey występuje w roli mężczyzny funkcjonującego w fikcyjnym świecie, stworzonym na potrzeby programu telewizyjnego typu reality show. Film ma bardzo ciekawą narrację: pokazuje m.in. sceny zarejestrowane przez kamery ukryte w małym miasteczku, w którym mieszka główny bohater. Dodatkowo świetnie przedstawia brak skrupułów producentów, którzy manipulują tak zwanym „prawdziwym życiem”, i obrazuje konsekwencje „eksperymentu” polegającego na inwigilacji każdego aspektu rzeczywistości człowieka – od momentu jego narodzin przez dorastanie po pierwsze miłości itd. Obraz bardzo sugestywny, a tematyka wcale się nie zestarzała – wręcz odwrotnie, w obecnych czasach zyskuje na aktualności.
Raport mniejszości (Minority Report)
Oparty na opowiadaniu Philipa K. Dicka “Raport mniejszości” w rozgrywa się w niedalekiej przyszłości –w roku 2054. Hollywoodzka produkcja Stephena Spielberga z 2002 r. przedstawia historię oficera, który pracuje w specjalnej jednostce egzekwowania prawa opartą na prekognicji – przewidywaniu przyszłości. Dzięki jasnowidzom stróże prawa mogą ująć sprawcę przestępstwa przed jego popełnieniem. Film przedstawia przyszłość społeczeństwa nadzoru – ta wizja odbiega od świata Wielkiego Brata z powieści „1984” George’a Orwella, jednak może wywoływać podobne ciarki na skórze. Czy można bowiem wyobrazić sobie rzeczywistość, w której człowiek zostaje skazany za przestępstwo, którego JESZCZE nie popełnił?
Świat „Raportu mniejszości” ujęty jest w ramy amerykańskiego miasta przyszłości, w którym możemy wyczuć charakterystyczny klimat utopii: wielkie wieżowce, “magnetyczne” autostrady, do tego nowoczesne komputery, pojazdy “drogowe” i powietrzne pozwalają nam odczuć ten skok technologiczny i społeczny, który dokonał się przez pół wieku.. Zostawia nas jednak z pytaniem: czy technologia powinna służyć człowiekowi, czy to człowiek powinien służyć technologii?
Gattaca – Szok przyszłości (Gattaca)
Główny bohater filmu, Vincent Freeman (Ethan Hawke), urodził się w świecie, w którym większość ludzi jest genetycznie zmodyfikowana. Chce zostać astronautą, jednak markery genetyczne uniemożliwiają mu realizację tego marzenia. Przyjmuje więc tożsamość innej osoby – z lepszym kodem DNA….
Wyreżyserowany przez Andrew Nicola film z 1997 r. stanowi rewelacyjny komentarz na temat naszego prawa do prywatności oraz systemu, który dogłębnie „prześwietla” człowieka i dąży do tego, by wyeliminować jego sprawczość. . „Gattaca” to obraz wizualnie olśniewający, błyskotliwie zrealizowany i nastrojowy. Ponury, a zarazem piękny, opowiadający o marzeniach, a także zagrożeniach wynikających z zabawy człowieka ludzkimi genami. Do refleksji i ku przestrodze.
Rozmowa (The Conversation)
”Rozmowa” w reżyserii Francisa Forda Coppola to jeden z klasyków poruszających temat inwigilacji. Film z 1074 r. udziałem Gene’a Hackmana rozpoczyna się, gdy ekspert ds. inwigilacji (mistrz podsłuchów), dostaje zlecenie podsłuchania rozmowy pewnej pary. Konwersacja wydaje się z pozoru błaha, niewinna, nic nie znacząca, okazuje się jednak mieć dalekosiężne konsekwencje. Jak przekonuje Coppola, czasem nie należy wierzyć własnym uszom; by zrozumieć czyjeś słowa, trzeba też użyć wyobraźni i rozumu. Główny bohater Harry Caul wykorzystuje te cechy do zakładania podsłuchów, ale nie potrafi ich wykorzystać do lepszego zrozumienia ludzi, zarówno tych, których obserwuje, jak i swoich znajomych z branży. Czuje, że w taśmach, które nagrał, tkwi jakaś tajemnica, lecz nie umie jej rozgryźć.
Spoilerów nie będzie – powiemy więc tylko tyle: warto dotrwać do ostatnich sekund filmu. Napięcie sięga zenitu.
Życie na podsłuchu (The Lives of Others)
„Życie na podsłuchu” to niemiecki laureat Oscara za najlepszy film obcojęzyczny w 2006 roku. Film w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka opowiada historię agenta służb specjalnych (w tej roli Ulrich Mühe, który w 1984 r. NRD otrzymuje zadanie śledzenia poczynań znanego pisarza i jego partnerki. Dom dramaturga jest monitorowany, a oficer Stasi słucha najbardziej intymnych rozmów pisarza i jego dziewczyny. Z czasem zaczyna kwestionować swoją rolę…
Obraz porywający i poruszający, jeden z lepszych w swoim gatunku oraz tematyce inwigilacji.