fbpx
By 9 października 2019 No Comments
Box 1Buzz

Wykryto błąd w komunikatorze Signal umożliwiający podsłuchiwanie użytkowników

Błąd w aplikacji Signal na system Android pozwalał hakerom odbierać połączenia głosowe w komunikatorze – bez zgody ani wiedzy użytkowników.  Problem został wykryty pod koniec września przez ekspertów z zespołu Project Zero Google’a.

Wikimedia Commons

Signal to opracowana przez Open Whisper Systems szyfrowana aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS (dostępna jest również wersja desktopowa – dla Linuksa, macOS i Windows). Umożliwia wykonywanie połączeń głosowych i wideo oraz wysyłanie wiadomości multimedialnych – indywidualnych i grupowych.

Do tej pory komunikator ten cieszył się sporą popularnością ze względu na rzekome bezpieczeństwo, które miał zapewniać użytkownikom. Zachwalał go w końcu sam Edward Snowden! Ostatnie doniesienia mogą jednak podkopać zaufanie osób, które korzystały z tej aplikacji. Jak bowiem ujawnili specjaliści z Project Zero Google’a, błąd w Singalu umożliwiał zdalne włączenie mikrofonu bez udziału ani wiedzy ofiary.

Wikimedia CommonsTym samym cyberprzestępcy mogli wykorzystać aplikację do podsłuchiwania konkretnych osób – jedyne, co musieli zrobić, to wykonać połączenie głosowe. Bez żadnej aktywności ze strony użytkownika uruchamiało ono mikrofon w telefonie, z którego miało zostać odebrane – jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy.

Według ekspertów podatność dotyczy połączeń głosowych w Signalu. Połączenia wideo są bezpieczne, ponieważ wymagają od odbiorcy ręcznej aktywacji kamery).

Operator komunikatora zapewnia, iż luka została naprawiona w wersji 4.47.7 aplikacji i zaleca jak najszybszą aktualizację komunikatora.

Jak podał  The Next Web ocenia, błąd w oprogramowaniu Signala jest podobny do tego, który jakiś czas temu ujawniono w Apple’owskim komunikatorze FaceTime. Tamten również pozwalał na podsłuchiwanie użytkowników za pomocą połączeń przychodzących, które umożliwialy zdalne przejęcie mikrofonu.

AJ

Źródło: The Next Web