Skip to content Skip to footer

Wyciek ponad 4 miliardów rekordów danych. I to tylko w USA

Opublikowany niedawno przez Risk Based Security (RBS) raport przynosi niezbyt optymistycznie wieści. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku ujawniono publicznie w samych Stanach Zjednoczonych ponad 3800 naruszeń, w wyniku których wyciekło aż 4,1 miliarda rekordów danych. W porównaniu do roku 2018, ich liczba wzrosła kolejno o 54 oraz 52 procent.

Luke Stackpoole/ Unsplash

Phishing ma się świetnie

Co w tym wszystkim zaskakujące, aż 3,2 miliarda z tych rekordów zostało ujawnionych w wyniku zaledwie ośmiu naruszeń. Jeśli chodzi o dane, które wyciekały najczęściej, według RBS były to adresy e-mail (w 70% przypadków) oraz hasła (65%).

Zainteresowanie danymi dostępowymi użytkowników jest wciąż na czasie – kombinacje nazw użytkowników i haseł nadal są dostępne na forach i stronach do udostępniania plików. Ale phishing wcale nie ma się gorzej. Ta popularna od niemal początków internetu metoda na uzyskiwanie dostępu do systemów i usług, zdaniem RBS, zanotowała w ostatnich miesiącach duży wzrost, ponownie udowadniając, że stosowanie starych, wypróbowanych sztuczek socjotechnicznych wciąż działa.

Florian Olivo / Unsplash

Problem wycieku danych dotyka nie tylko duże firmy

Mimo iż, według raportu, to głównie one odpowiedzialne były za wyciek danych, to małe firmy nie zostają w tym przypadku odosobnione. Podczas gdy duże firmy lepiej lub gorzej radzą sobie z zabezpieczaniem danych, właściciele małych przedsiębiorstw niestety bardzo często niesłusznie uważają, że problem wycieku danych ich nie dotyczy i nie robią w tym kierunku zupełnie nic. Tymczasem tysiące małych biznesów online, zwłaszcza sklepów internetowych, nie jest odpowiednio lub w ogóle zabezpieczonych, i co za tym idzie – narażają na wyciek dane swoich klientów oraz nierzadko również inne cenne dane swojej firmy. Niemalże oddają je oni w ręce hakerom, którzy z kolei szukają zysku w bardzo banalny sposób – uruchamiają jedynie zautomatyzowane skrypty w poszukiwaniu niezabezpieczonych danych. I tym sposobem żerując na nieświadomych zagrożeń małych przedsiębiorców.

Informacje o dużych naruszenia danych pojawiają się na nagłówkach gazet i jest o nich głośno, ale nie należy zapominać, że te mniejsze incydenty mają miejsce każdego dnia. A o nich już mówi się niewiele, albo wcale.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo danych w twojej firmie. Twój pracownik najsłabszym ogniwem

DB

Źródło: forbes.com, riskbasedsecurity.com