Skip to content Skip to footer

Technologia drukowania niewidzialnych wiadomości. Prywatność i dbałość o środowisko w jednym

Naukowcy z Chin opracowali nadający się do wielokrotnego użycia papier, który może zaszyfrować tajne informacje. Pokryty jest on warstwą manganu, a niewidocznym tuszem, używanym do druku niewidzialnych wiadomości jest… woda.

Shutterstock

Wiadomości, zadrukowanych wodą nie widać gołym okiem. Można zobaczyć je jedynie, gdy podświetlimy kartkę papieru światłem UV. Jeśli chcemy, by wiadomości zniknęły, wystarczy, że podgrzejemy ją suszarką przez około 15-30 sekund.

Naukowcy zapewniają, że papier można użyć wielokrotnie, a koszt jego zadrukowania jest bardzo niski – wynosi jedynie 0.002 dolara. Zwracają również uwagę na to, iż użycie manganu oraz wody wyróżnia wynalazek wśród innych, i jest zdecydowanie dużo bardziej przyjazny dla środowiska. Qiang Zhao, jeden z autorów rozwiązania, wskazuje, że większość farb fluorescencyjnych jest nie tylko toksyczna, ale i niemożliwa do wymazania, co z kolei sprawia, że dużo łatwiej rozszyfrować zadrukowane za ich pomocą wiadomości.

Chińczycy podkreślają, że choć media elektroniczne stały się w naszym codziennym życiu niezbędne i staramy się dbać o prywatność przesyłanych przez siebie wiadomości, to papier wciąż jest najbardziej powszechnym nośnikiem służącym do przechowywania informacji, zwłaszcza ważnych dokumentów. np. państwowych, dlatego tak samo powinno się podejść do kwestii bezpieczeństwa związanej z gromadzeniem danych w ten właśnie sposób.

DB