Skip to content Skip to footer

Sztuczna inteligencja już pisze newsy. Następne będą książki

Jakiś czas temu świat obiegła informacja na temat oprogramowania OpenAI, będącego w stanie samodzielnie tworzyć dobre jakościowo teksty. Należąca do Elona Muska technologia okazała się tak skuteczna, że zaczęto obawiać się o wykorzystywanie jej do tworzenia fake newsów i z tego względu nie upubliczniono wszystkich informacji na jej temat. Czy rozwój sztucznej inteligencji pójdzie na tyle daleko, że będzie ona w stanie napisać samodzielnie nie tylko informacje prasowe, ale i książki?

Franck V / Unsplash

Postępujący rozwój cywilizacji i stworzenie pierwszych zaawansowanych maszyn liczących i nie tylko, stały się inspiracją dla pisarzy. Zaczęto snuć futurologiczne wizje na temat ich rozwoju, możliwych przyszłych zastosowań i wpływu na ludzkość. A ostatnie doniesienia na temat sztucznej inteligencji oraz jej dynamiczny rozwój rozbudziły wyobraźnię nawet powieściopisarzy niezwiązanych z fantastyką naukową, między innymi Jeannette Winterson i Iana McEwana, którego z kolei nową muzą stał się Demis Hassabis, założyciel Google DeepMind – przedsiębiorstwa zajmującego się uczeniem maszynowym.

Ale do sedna. Biorąc pod uwagę to, że sztuczna inteligencja rozwija się w szalonym tempie, czy jest możliwe, że tym razem to maszyny zaczną pisać o ludziach?

Fakty na temat AI

Właściwie każdy nowy dzień przynosi nam informacje na temat AI. Postępy w zakresie technik głębokiego uczenia się (deep learning), w połączeniu z danymi z naszych smartfonów i komputerów oraz ogromnym wzrostem mocy obliczeniowej, pozwoliły programom do nauki maszynowej (machine learning) na wykonywanie coraz większej liczby zadań, które niekiedy wykonują lepiej, niż człowiek: interpretują skany RTG, prowadzą samoloty w przestworzach, rozpoznają mowę i obrazy oraz to, co teraz interesuje nas najbardziej – są w już w stanie samodzielnie tworzyć teksty. I jak się ostatnio okazało, odróżnienie krótkich treści napisanych przez dziennikarza od tych, napisanych przez maszynę, jest właściwie niemożliwe.

Franck V / Unsplash

Czy maszyny zastąpią twórców?

Z technologii AI skorzystała jedna z większych amerykańskich agencji prasowych – Associated Press, która dzięki temu “wyręczyła” swoich pracowników z pisania krótkich raportów kwartalnych największych spółek. W roku 2016 za jej pomocą powstał scenariusz do filmu “Sunspring”. Tego samego roku opracowane przez japończyków algorytmy stworzyły książkę pod tytułem “Dzień, w którym – komputer napisał powieść”.

Skoro zautomatyzowano już kilka zawodów i tym samym wyeliminowano je, to czy uda im się to zrobić także w przypadku pisarzy? Czy dzieła “pisane” przez sztuczną inteligencję będą tak samo porywające jak ludzi? Patrząc na jakość dotychczas powstałych, w najbliższej przyszłości raczej się na to nie zanosi, zatem twórcy jeszcze przez jakiś czas będą mogli spać spokojnie, nie obawiając się o konkurencję w postaci maszyn. A co pokaże dalsza przyszłość? Wszystko w rękach naukowców.

DB

Źródło: afr.com