Skip to content Skip to footer

Chmura prywatności. Wyjątkowe architektoniczne dzieło

Realizacja polskich i szanghajskich architektów została nazwana „willą – chmurą” nie bez kozery.  W swojej subtelności daje swoim mieszkańcom spokój, poczucie prywatności, możliwość ucieczki od wielkiego miasta. Jest jak ucieleśnienie marzenia o cyfrowej chmurze, która daje swoim użytkownikom pełną prywatność i bezpieczeństwo.

Cloud Villa, KOS Architects

Jedna z najbardziej ekstremalnych metropolii na świecie. Utożsamiany z chińskim Manhattanem, Szanghaj to prawdziwe wyzwanie. Ludny, chaotyczny, gigantyczny, głośny – umie zmęczyć. Architekci z polskiego biura KOS Architects we współpracy z szanghajskim Atelier Zerebecky znaleźli jednak sposób na trudne miasto. Cloud Villa, którą przed kilkoma tygodniami oddali do użytku, emanuje ciszą, spokojem, otula bielą – ale nie to jest w niej najlepsze.

Cloud Villa, KOS Architects

Projekt trzypiętrowego prywatnego domu o powierzchni – bagatela – 800 m kw., skoncentrowany jest wokół rzeźbiarskiej bryły białych, spiralnych schodów (z przeszklonymi „barierkami”). Konstrukcja łącząca wszystkie kondygnacje nie tylko jest kręgosłupem domu, ale również jego „płucami” – pozwala przestrzeni oddychać, nadaje niebywałej lekkości. Schody pozwalają na płynne przechodzenie między poziomami (wcześniej piętra nie były połączone wertykalnie jedną klatką schodową) i to wokół nich rozlokowano pomieszczenia mieszkalne: salon, kuchnię, pokój dziecięcy, salę gimnastyczną, sypialnie.

Cloud Villa, KOS Architects

Wnętrza są stylowe, minimalistyczne, utrzymane w bieli i szarościach. Całość eksponuje status zamawiającego, ale w sposób nowoczesny i nienachalny (co nie jest tak znów oczywistym wyborem w Chinach, gdzie luksus i bogactwo są wciąż utożsamiane z „ludwikami” i Wersalem). Jest jednocześnie świetną odpowiedzią na dynamikę życia w metropolitarnym molochu, którego architektura rozwija się w sposób gwałtowny, nieokiełznany, a jego mieszkańcy najzwyczajniej w świecie potrzebują od czasu do czasu odpocząć od miasta.

Cloud Villa, KOS Architects

Zupełnie jak w cyfrowym świecie, którego użytkownicy są bezustannie narażeni na nadmiar bodźców, FOMO, zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem –  aby uciec od nadmiaru informacji, potrzebują się odciąć od sieci. Przy czym w tej ostatniej znacznie trudniej jest znaleźć schronienie…

AJ