fbpx
By 23 lipca 2019 No Comments
Box 1Buzz

Cukrzycy narażeni na cyberataki? Brzmi absurdalnie, ale tak jest

Czy sprzęt medyczny może zostać zhakowany? Okazuje się, że tak. Ministerstwo zdrowia Kanady ostrzega i ogłasza nowelizację przepisów dotyczących ich cyberbezpieczeństwa. A wszystko zaczęło się od… pomp insulinowych.

Leslie Reagan Bodin / Unsplash

Według komunikatu, na atak hakerski narażeni są użytkownicy starszych modeli pomp insulinowych wyprodukowanych przez firmę Meditronic w latach 2010-2015. Health Canada zaleca ich użytkownikom, aby nie podawali numeru seryjnego swojego urządzenia, korzystali wyłącznie z oryginalnego oprogramowania, a służący do monitorowania pendrive odłączali od razu po przesłaniu danych na komputer.

Funkcjonowanie takiego sprzętu opiera się obecnie w dużej mierze na dostępie do sieci. Jest to wygodne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, którzy mogą na bieżąco weryfikować ich stan zdrowia. Jednak jak wiemy, wszystko co dzieje się online może być gratką dla hakerów. A ci mogą zapragnąć wejścia w posiadanie takich danych i manipulacji nimi. Mimo iż nie odnotowano do tej pory żadnego takiego przypadku, to ministerstwo podkreśla, że funkcjonowanie takiego sprzętu w sieci jest z góry narażone na cyberataki.

Luis Melendez / Unsplash

Czy sytuacje jak w serialu Homeland są możliwe?

Raport Deloitte’a z roku 2013 zaczyna się od opisu sceny z Homeland, w której prezydent USA umiera po ataku hakerskim na jego rozrusznik serca. Firma podkreśla, że taki scenariusz, choć jest nieco przesadzony, zwraca uwagę na setki tysięcy urządzeń w samych tylko Stanach Zjednoczonych, funkcjonujących np. z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej, jak właśnie pompy insulinowe czy rozruszniki serca.

Czy takie sytuacje w przyszłości mogą się wydarzyć? Tego nie wiadomo, ale z pewnością lepiej dmuchać na zimne.

DB