Skip to content Skip to footer

Podsłuch telefonu i nie tylko – do jakich danych mogą mieć dostęp hakerzy?

Zastanawiasz się, do jakich danych może mieć dostęp osoba, która włamała się na Twój telefon? Ich lista jest zaskakująco długa – oto dlaczego warto chronić się przed hakerami i szpiegami i sprawdzić, czy masz podsłuch telefonu.

Smartfon to idealne narzędzie do szpiegowania

Czasy, w których telefon był sprzętem służącym jedynie do dzwonienia, minęły już dawno. Z biegiem lat urządzenia mobilne zaczynają pełnić coraz więcej funkcji. Aktualnie smartfon to wręcz niewielki komputer, który możemy zabrać ze sobą wszędzie. W parze z wygodą i niesamowitymi możliwościami idą jednak także pewne zagrożenia. Smartfony dysponują mechanizmami, które pozwalają na śledzenie praktycznie każdego naszego kroku. W rękach niepowołanych osób mogą zatem stać się bardzo niebezpiecznym narzędziem, które może skutecznie pozbawić nas prywatności. Na szczęście jednak istnieją sposoby, by poradzić sobie z tego typu zagrożeniami.

Smartfon ma dostęp do kamery, mikrofonu, a także swojej pamięci i niektórych danych aplikacji (część z nich jest przetwarzana w chmurze). Jeśli osoba niepożądana zyska dostęp do podstawowych funkcji telefonu – na przykład będzie w stanie przechwycić dźwięk z mikrofonu – może realnie zagrozić bezpieczeństwu naszych prywatnych informacji.

Czego może dowiedzieć się osoba, która zainstaluje nam podsłuch lub aplikację szpiegowską?

Sam podsłuch daje dostęp do stosunkowo niewielkiej ilości informacji na nasz temat. Coraz więcej naszego wirtualnego życia odbywa się bez komunikacji głosowej. Piszemy, wykonujemy zdjęcia, nagrywany filmy i publikujemy treści na różnych portalach społecznościowych. Osoby, które chcą nas szpiegować, celują w otrzymanie jak największej ilości naszych danych. Wśród wykorzystywanych technik może znaleźć się na przykład przechwytywanie obrazu z kamery telefonu czy treści SMS-ów, ale nie tylko. Bardziej zaawansowane programy szpiegowskie pozwalają na śledzenie tego, co dzieje się na ekranie telefonu. W takiej sytuacji jesteśmy naprawdę zagrożeni – szpieg ma dostęp do aktywności w aplikacjach, loginów, haseł, a także wszystkich informacji, które są potrzebne do przejęcia kontroli nad naszą prywatnością.

Podsłuch telefonu – jak się przed tym bronić?

Istnieje kilka sposobów na to, by poradzić sobie z podsłuchami, lecz nieco mniej metod na to, by poradzić sobie z pełnym szpiegostwem, które dotyka różnych aspektów działania naszego telefonu. Odpowiedni komunikator, rozwaga i odpowiednia wiedza pozwalają jednak na bezpieczne korzystanie ze smartfona. Warto w szczególności zwrócić uwagę na antyszpiegowską aplikację UseCrypt Messenger. Powstała z myślą o ochronie naszych prywatnych danych w kompleksowy sposób.

UseCrypt Messenger to najbezpieczniejszy komunikator na rynku, który gwarantuje zaawansowaną ochronę przed atakami różnego typu. W przypadku korzystania z takich rozwiązań zadanie hakerów i innego rodzaju szpiegów jest naprawdę trudne.