Skip to content Skip to footer

Skąd mogę dowiedzieć się, czy mój telefon jest na podsłuchu?

Istnieje kilka sposobów, by sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym i najskuteczniejszym z nich.

Jak działa szpiegowanie telefonu?

Jeśli obawiasz się, że Twój telefon padł ofiarą ataku mającego na celu zdobycie Twoich prywatnych danych lub podsłuch, zdecydowanie warto sprawdzić, czy nie wysyła on informacji do niepowołanych osób. Szpiegowanie urządzeń mobilnych stanowi coraz większy problem. Smartfony mają wbudowane mechanizmy, które pozwalają między innymi na transmitowanie informacji do podmiotów marketingowych czy wykorzystanie danych użytkownika w celu poprawy działania aplikacji. Jednak te same mechanizmy niestety sprawiają także, że programy szpiegowskie mogą zdobyć naprawdę sporo informacji na nasz temat. Również takich, których wycieki zdecydowanie mogą nam zaszkodzić.

Kto może śledzić i mieć na podsłuchu Twojego smartfona?

Nawet osoby, które znają podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania smartfona, są narażone na instalację niechcianego oprogramowania szpiegowskiego. Bardzo często za pojawienie się takiej aplikacji na naszym urządzeniu nie jest odpowiedzialny spreparowany link czy niesprawdzony plik z internetu. Zagrożenie mogą stanowić celowe działania osób z naszego otoczenia. Gdy ktoś może uzyskać fizyczny dostęp do smartfona, instalacja programu szpiegowskiego, który będzie w stanie na przykład przechwytywać dźwięk z naszego mikrofonu, nie stanowi większego problemu. Wykrycie tego typu „szpiega” na urządzeniu okazuje się za to znacznie trudniejsze.

Powody, dla których to właśnie osoby bliskie często są najbardziej zainteresowane naszymi danymi, to temat na zupełnie inny artykuł. Warto podkreślić, że to tylko część potencjalnych zagrożeń. Dochodzą do tego jeszcze hakerzy i przestępcy. Na przykład włamywacze, którzy chcą określić idealny moment na wtargnięcie do naszego domu lub mieszkania. Istnieje kilka metod, by zweryfikować, czy jesteśmy śledzeni i na podsłuchu– oto trzy podstawowe sposoby.

Sprawdzanie kodu MMI – wady i zalety

Pierwszą metodą sprawdzania, czy mamy do czynienia z podsłuchem, jest weryfikacja kodem MMI. Najczęściej ma on postać *#21#. Wpisujemy te znaki na klawiaturze służącej do wybierania numerów i naciskamy zieloną słuchawkę, tak samo jak podczas wykonywania połączenia. Następnie przyjdzie do nas wiadomość zwrotna – dowiemy się z niej, czy nikt nie przekierowuje naszych rozmów na inny numer. Takie podejście zapewnia jednak ochronę tylko przed podstawowymi atakami. Aplikacje szpiegowskie często wyprzedzają standardowe rozwiązania, co sprawia, że warto zastosować bardziej rozwinięte metody.

Alternatywa to instalacja bezpiecznego komunikatora

Niezawodnym sposobem na upewnienie się, że żadna niepowołana osoba nie ma wglądu w nasze rozmowy, jest instalacja komunikatora UseCrypt Messenger. To aplikacja, która pozwala bardzo skutecznie ochronić się przed różnymi formami szpiegostwa. Nie tylko przed przechwytywaniem dźwięku, lecz także bardziej skomplikowanymi atakami na naszą prywatność.

Trzecia metoda to bycie na baczności

Jeśli podejrzewamy, że za podsłuch odpowiedzialna jest bliska osoba, musimy być szczególnie czujni na to, co powinna wiedzieć, a co nam przekazuje. Dodatkowo w trakcie rozmów telefonicznych możemy podłożyć pewne fałszywe informacje, by zweryfikować, czy podejrzany wspomni o nich w rozmowie z nami. Wówczas z pewnością mamy do czynienia ze szpiegostwem.