Skip to content Skip to footer

Pierwsza taka sytuacja w historii. Cały naród ofiarą ogromnego wycieku danych

W poniedziałek specjaliści z firmy vpnMentor ujawnili ogromny wyciek danych niemal wszystkich obywateli Ekwadoru. Według ustaleń, do sieci dostało się aż 18 GB personaliów oraz danych finansowych aż 20 milionów Ekwadorczyków.

Vince Fleming/ Unsplash

Jego przyczyną był niezabezpieczony serwer należący do Novaestrat – rodzimej firmy konsultingowo-analitycznej. Wyciekły z niego właściwie wszystkie wrażliwe dane, takie jak imiona i nazwiska, numery identyfikacyjne oraz telefonów, adresy fizyczne i e-mail, informacje dotyczące przebiegu pracy zawodowej oraz wykształcenia. Ale to nie wszystko. Do sieci dostały się również dokumenty podatkowe firm oraz dane dotyczące kont klientów z jednego z największych banków w kraju.

shutterstock.com

Skala tego wycieku szokuje, bowiem sam Ekwador zamieszkuje ponad 16 milionów obywateli, co oznacza, że do sieci prawdopodobnie dostały się także dane osób zmarłych. Dostęp do serwera został już zablokowany przez krajowy zespół ds. bezpieczeństwa i reagowania na incydenty komputerowe, ale nie wiadomo ilu osobom udało się skopiować dane.