Skip to content Skip to footer

Najlepiej strzeżone miejsca na świecie. Dostać się do środka graniczy z cudem

Są na świecie miejsca, do których wstęp mają tylko nieliczni. Stworzone głównie po to, by chronić państwowe tajemnice, spędzają nieraz sen z powiek wyznawcom teorii spiskowych.  Chcielibyście je odwiedzić?

Jim Love/Flickr

1. Fort Knox

To chyba jedno z najbardziej znanych pilnie strzeżonych miejsc na świecie. Fort Knox, czyli słynna, znajdująca się w stanie Kentucky baza amerykańskiej armii, w roku 1933 za rozporządzeniem F.D. Roosevelta została powiększona o krajowe repozytorium złota. I od tego momentu jeszcze bardziej zaczęto dbać o jej bezpieczeństwo.

Oprócz trzydziestu tysięcy żołnierzy, najwięksi śmiałkowie chcący dostać się do skarbca mają do pokonania również 3 wysokie ogrodzenia, w tym dwa elektryczne, mur o grubości 1,3 m, słynne 22 tonowe drzwi zabezpieczone bardzo długimi kodami oraz 4 wieże strażnicze. Na każdym rogu pomieszczenia znajdują się kamery. Sam kruszec, według oficjalnych danych, znajduje się w zaplombowanych i zabezpieczonych pomieszczeniach, a budynek jest w stanie przetrwać wybuch bomby atomowej.

Fort Knox / Wikipedia

2. Centrum Danych “Pionen” w Szwecji

“Pionen”, czyli ogromny, znajdujący się 30 metrów pod ziemią bunkier, służył niegdyś jako schron dla najważniejszych urzędników Szwecji na wypadek zagłady atomowej. W roku 2008 został przekształcony przez Banhoff – jednego z większych dostawców internetu u naszych północnych sąsiadów – w wielką serwerownię. Bunkier znany jest z tego, iż przechowywane są w nim również serwery należącego do Juliana Assange’a portalu Wikileaks, który umożliwia w sposób anonimowy publikowanie tajnych dokumentów rządowych i korporacyjnych, demaskujących działania niezgodne z prawem.

Holger Elgaard / Wikimedia

3. Centrum operacyjne Mount Weather w Wirginii, USA

Powstały w latach pięćdziesiątych pilnie strzeżony bunkier o powierzchni aż 56 000 m2 jest schronieniem dla amerykańskich władz oraz najwyższych rangą urzędników wojskowych. Pracuje w nim około 1400 pracowników, którzy całą dobę są w gotowości na przyjęcie najważniejszych osób w państwie. Znajduje się w nim m.in. studio telewizyjne, szpital oraz krematorium, a cała zamknięta strefa ma nawet własną jednostkę policji i straży pożarnej.

Do schronu nie mają wstępu zwykli obywatele oraz przedstawiciele mediów, co sprawia, że miejsce owiane jest tajemnicą.

Mount Weather / Wikimedia

4. Tajne archiwum Iron Mountain w Pensylwanii, USA

Archiwum należące do Iron Mountain – amerykańskiej firmy zajmującej się archiwizacją i przechowywaniem dokumentów, znajduje się w bunkrze prawie 70 metrów pod ziemią w byłej kopalni wapienia w Boyers w Pensylwanii. Przechowywane są w nim ściśle tajne dokumenty handlowe, cenne dzieła sztuki oraz między innymi oryginalne negatywy ponad 120 000 filmów hollywoodzkich. Ponad 90% zasobów, którymi opiekuje się firma, to ściśle tajne informacje.

Wejście do bunkra / Iron Mountain

5. Strefa 51, USA

Znajdująca się w stanie Nevada baza wojskowa, nazwana Strefą 51, została stworzona w roku 1951 na potrzeby CIA. Jeszcze do 2001 roku nie podawano do publicznej wiadomości jej położenia oraz podtrzymywano informację o tym, że nie istnieje, co było przyczyną snucia wielu teorii spiskowych (m.in. tych dotyczących badania form pozaziemskich). Teren powietrzny nad bazą jest zamknięty, nie ma możliwości zrobienia jej zatem zdjęć z powietrza. Nie widać jej również na zdjęciach satelitarnych. Cały teren jest ściśle strzeżony przez amerykańskie wojsko.

X51 / Flickr

DB