Skip to content Skip to footer

Musk pracuje nad Starshipem. Ten statek kosmiczny zabierze ludzi na Marsa

Nie da się ukryć, że SpaceX pod dowództwem Elona Muska idzie jak burza. Właśnie pokazali prototyp statku kosmicznego, który, według zapewnień, odbędzie swój pierwszy testowy lot w przeciągu pół roku!

Starship / SpaceX

Starship Mk.I – wykonany ze stali nierdzewnej testowy gigant, ma aż 50 metrów wysokości i waży około 200 ton. Został wyposażony w trzy silniki Raptor oraz zbiornik na paliwo, który znalazł się w dziobie statku, tak, aby równoważyć ciężar silnika z tyłu. Na razie prace nad nim jeszcze trwają, ale próbny lot ma odbyć się już niedługo, bo w przeciągu kolejnych 6 miesięcy. Docelowo pomieści 100 pasażerów.

Właściciel SpaceX chce, aby w przyszłości statek posłużył do kolonizacji Marsa i była gotowa do częstych podróży orbitalnych. Według planów Starship ma w pierwszej fazie wykonywać około 10 lotów w 10 dni, natomiast docelowo ma latać od 2 do 3 razów dziennie. Według Muska, sprzyjać temu będzie wykonanie maszyny ze stali nierdzewnej, która dużo lepiej niż kompozyty węglowe czy aluminium poradzi sobie ze zarówno z bardzo niskimi, jak i wysokimi temperaturami, a także jest aż 50 razy tańsza, lżejsza i łatwiejsza w konstrukcji.

Nie możemy doczekać się pierwszych testów i trzymamy kciuki za ich powodzenie!

DB