Skip to content Skip to footer

Moja wolność jest… we mnie!

Co jest w moim największym sukcesem w życiu? Część ludzi na pewno powie, że  rodzina i dzieci, ale oni nie są moim sukcesem. Oni są samodzielnymi istotami, które kocham nad życie, ale nie są moją zasługą. Dla mnie największym sukcesem jest moja wolność, czyli to, że żyję na swój własny sposób, zgodnie z moim systemem wartości. Nie boję się iść po prąd, nie mam obaw przed podejmowaniem swoich decyzji. Robię to w zgodzie ze sobą, ale nie byłabym w stanie tego osiągnąć, gdyby nie cel, który obrałam sobie w życiu.

A jaki mam ten cel? Poznanie sensu mojego życia, poznanie swoich podstawowych wartości, poznanie tego, co sprawia, że moje serce śpiewa i żyje zgodnie z tym każdego dnia.

Moja wolność zależy ode mnie

Dla mnie poczucie wolności jest wtedy, gdy żyję na całego. Kiedy nie mam blokad emocjonalnych. Uwielbiam sytuację, kiedy mam mnóstwo spraw do załatwienia, a mimo wszystko mam mnóstwo energii. Dlaczego? Bo robię rzeczy, które uwielbiam, które powodują, że czuję się pozytywnie. Ale czy można żyć w szczęściu i wolności, kiedy na każdym kroku są do załatwienia przyziemne sprawy? Na przykład kolejne rachunki do zaplecenia? Oczywiście! Najważniejszy jest sposób myślenia. Zamiast psuć sobie nastrój sprawami, które nie są dla nas miłe, potraktujmy to jako środek do osiągnięcia celu. Nigdy natomiast nie jako cel! Bo jeśli zrobimy odwrotnie i nasze codziennie, obowiązkowe działania staną się naszym celem, wkrótce dopadnie nas pytanie: „jaki jest sens mojego życia?”.

Kiedy znasz swój cel i żyjesz nim świadomie każdego dnia, jesteś wolny. Nawet jeśli pracujesz w czyjejś firmie, nie jesteś sam sobie szefem, nadal masz panowanie nad swoim życiem i jesteś wolny, jesteś liderem, który prowadzi swoje życie tak jak chce. Najważniejsze jest samemu odpowiedzieć sobie na pytanie – co jest dla mnie sensem życia, jaki mam w nim cel (nawet najbardziej przyziemmy, ale taki, który da Ci szczęście). Będziesz wtedy mógł żyć na głębszym poziomie świadomości, a wydarzenia na powierzchni nie dadzą rady Cię powalić. Twój cel zapewni Ci niezachwianą stabilność i bezpieczeństwo.

Wolność fizyczna, czy finansowa…?

Często zastanawiamy się też, czy chcielibyśmy zamienić naszą fizyczną wolność na wolność finansową lub odwrotnie. Ale tak naprawdę najczęściej zapominamy, że to, czego najbardziej pragniemy to wolność psychiczna i emocjonalna.

Dla mnie prawdziwa wolność jest wtedy, gdy:

  • można pozostać wolnym – umysłowo i emocjonalnie – nawet jeśli na zewnątrz panuje chaos
  • można zachować spokój podczas burzy i dostosować żagiel do wiatru
  • prawdziwa wolność nie zależy od zewnętrznych czynników, ale od umiejętności zarządzania własnym wnętrzem
  • człowiek nie boi się zmian, wyjścia ze swojej strefy komfortu, podejmowania działań w obliczu strachu
  • czujesz się naprawdę wolny – emocjonalnie, umysłowo i duchowo – ponieważ żyjesz w zgodzie z tym, kim naprawdę jesteś
  • wolność to odporność na porażki i rozczarowania życiowe oraz cierpliwość, by czekać na odpowiedni moment
  • prawdziwa wolność to życie na własnych warunkach i osiągnięcie takiego sukcesu, jaki definiuje nikt inny poza Tobą

Zmiana zaczyna się w Tobie

Aby poczuć się naprawdę wolnym, musisz nauczyć się być panem swojego umysłu — wiedząc, że jesteś odpowiedzialny za swoje nastawienie, myśli, przekonania i lęki. Wiedząc, że nie musisz czuć się uwięziony i stać się ofiarą zasad, które tworzysz dla siebie – doświadczysz prawdziwej wolności. A ta wolność zaczyna się od Ciebie i w Tobie.

Czasami trudno jest uwolnić się od własnych wzorców i pozbyć się swoich lęków, aby tworzyć i doświadczać wolności. Jedną z kluczowych rzeczy, które mogą pomóc ci wejść na drogę do prawdziwej, wolności jest pewność siebie. Musimy mieć pewność siebie i poczucie własnej wartości, aby mieć wystarczająco dużo odwagi, by dokonać zmiany i stawić czoła własnym lękom. Ja już to zrobiłam, moja wolność zaczęła się w mojej głowie, a Twoja?