Skip to content Skip to footer

Ta kamera odnajdzie twoją twarz nawet w tłumie. Nowy wynalazek Chińczyków

Chińczycy, jeśli chodzi o tworzenie i wdrażanie rozwiązań w stylu “wielkiego brata”, nie zwalniają tempa. Tym razem rodzimi naukowcy ogłosili, że pracują nad super kamerą, dysponującą matrycą o rozdzielczości aż 500 MP. Twierdzą, że jest ona aż o pięć razy dokładniejsza niż ludzkie oko.

Saiko3p / Shutterstock

Dzięki swoim możliwościom technicznym, urządzenie jest w stanie monitorować, rozpoznawać tysiące twarzy w tłumie oraz robić zdjęcia panoramiczne i nagrywać wideo, na których widać je z dużą dokładnością. Takie zdjęcia czy nagrania następnie przetwarzane są przez sztuczną inteligencję, co pozwala na błyskawiczne odnalezienie danej osoby w zatłoczonym miejscu.

Alice-photo / Shutterstock

Jak podają inżynierowie z Chin, system ma służyć głównie instytucjom rządowym – głównie tym związanym z bezpieczeństwem publicznym oraz wojsku. Biorąc jednak pod uwagę działania mocno uderzające w prywatność obywateli, m.in. Social Credit System, którego założeniem jest zbieranie wszelkich możliwych danych na ich temat, a następnie ocenianie ich w celu np. przydzielania kredytów na mieszkanie, można mieć tylko nadzieję, że najnowszy super sprzęt posłuży jedynie do celów identyfikacji przestępców lub zagrożeń militarnych.

Przeczytaj również: Bank sprawdzi twoje social media, zanim udzieli ci kredytu? Scenariusz rodem z Orwella

DB