Obawiasz się, że masz założony podsłuch na telefon? Zauważasz objawy szpiegowania na przykład w zachowaniu potencjalnego sprawcy? Oto krótki poradnik, co należy robić w takiej sytuacji.
Dlaczego szpiegowanie smartfona jest tak dużym zagrożeniem?
Aby poradzić sobie z tym problemem, warto przede wszystkim zastanowić się, gdzie leży jego źródło. Aktualnie społeczeństwo jest oparte o dane – to one mają kluczowe znaczenie dla analiz marketingowych czy decyzji dużych spółek. Informacje mają wpływ także na nasze codzienne życie, chociażby poprzez personalizację reklam. To wszystko sprawia, że aplikacje na naszych smartfonach są przygotowywane pod kątem sprawnego przesyłania różnorodnych danych na nasz temat. Urządzenia mobilne zbierają informacje praktycznie o wszystkim – czy to o naszej lokalizacji, czy zachowaniu, czy działaniach w sieci. Ma to na celu głównie wspieranie działania różnego rodzaju serwisów, jednak mamy jednocześnie do czynienia z pewnym groźnym efektem ubocznym. Niemal każdy sprzęt zapewnia przez to możliwość uzyskania dostępu do pewnych prywatnych danych, co zdecydowanie ułatwia zadanie osobom, które chcą przechwycić informacje o nas.
Kto może być zainteresowany Twoimi danymi?
W przypadku sieci społecznościowych i większości najczęściej używanych aplikacji mamy do czynienia z pewnym kompromisem – oferujemy swoje dane w zamian za bardziej dopasowane reklamy czy lepsze funkcjonowanie danej usługi. Dodatkowo mamy pewną ochronę prawną, która sprawia, że szansa na niewłaściwe wykorzystanie danych jest niewielka. To jednak nie powstrzymuje przestępców i hakerów, którzy mają konkretny cel w śledzeniu naszych działań. Dodatkowo zagrożenie często pochodzi od osób bliskich, które z różnych powodów mogą dążyć do zdobycia informacji o naszym zachowaniu czy naszych rozmówcach.
Haker, który jest w stanie powiązać nasze nawyki z systemami bezpieczeństwa w naszym domu, będzie zabójczo skutecznym włamywaczem. To efektywny sposób na wybranie perfekcyjnego momentu dokonania przestępstwa tego rodzaju. Gdy chodzi z kolei o bliskie osoby, najczęściej źródłem jest zazdrość lub toksyczna potrzeba kontroli. Chcą oni panować nad tym, co robimy, i nad tym, o czym i z kim rozmawiamy. Dlatego zakładają podsłuch na telefon.
Jeśli podejrzewasz, że masz założony podsłuch na telefon, działaj natychmiast
Działalność szpiega możemy wykryć przez obserwację różnych dziwnych zachowań w swoim otoczeniu. Mogą to być sytuacje takie, jak częste odwiedziny nieznajomej osoby w naszej okolicy akurat wtedy, gdy nie ma nas w domu lub mieszkaniu – możemy się o nich dowiedzieć z monitoringu. Gdy ktoś z Twojego otoczenia wie na Twój temat więcej, niż powinien, może być to znak korzystania z dodatkowego wsparcia w pozyskiwaniu informacji. W takich przypadkach należy reagować szybko – pomogą w tym odpowiednie narzędzia.
Jeśli obawiasz się, że jesteś ofiarą szpiegostwa, warto przede wszystkim zainstalować bezpieczny komunikator. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie przejąć pełnej kontroli nad Twoją prywatnością – nawet jeśli Twój telefon został zhakowany. Dobrym wyborem jest UseCrypt Messenger; to polski komunikator, który pozwala na dokładne zweryfikowanie, gdzie wysyłane są nasze wiadomości i czy dostęp do nich ma jedynie docelowy odbiorca. Aplikacja przy każdym uruchomieniu sprawdza stopień bezpieczeństwa połączenia i sprawia, że popularne ataki hakerów na Twoje urządzenie przestają być skuteczne.