Skip to content Skip to footer

Aplikacja CRADLE. Zbada twoje oczy na podstawie selfie

Choroby oczu bardzo często wykrywane są za późno, a nieleczone lub leczone nieprawidłowo przypadłości prowadzą do nieodwracalnych zmian. Ta aplikacja ma temu zapobiec. I może być przełomem w optyce.

Josep Suria / Shutterstock

CRADLE, czyli ComputeR-Assisted Detector of LEukocoria, to wykorzystująca uczenie maszynowe aplikacja, która pomaga we wczesnym wykryciu chorób takich jak siatkówczak, zaćma, odwarstwienie siatkówki, choroba Coatsa i wielu innych. Naukowcy sprawdzili jej skuteczność na podstawie 53000 zdjęć 40 dzieci, które wykonano na różnym etapie ich życia. Celem badania było wykrycie przez aplikację leukokorii, niebędącej chorobą samą w sobie, ale jedynie objawem chorób oczu. I niestety, rozpoznano ją u ponad połowy z nich. A z całej bazy zdjęć, CRADLE zidentyfikowało 16 konkretnych schorzeń i udało jej się to zrobić około 1,3 roku przed diagnozą postawioną przez lekarzy.

Choć aplikacja działa najlepiej na dzieciach, dorośli również mogą przeprowadzić sobie szybkie badanie na podstawie jednego ze zdjęć z galerii lub zrobionego na jego potrzeby selfie. Wystarczy pobrać aplikację z Google Play lub iStore – jest całkowicie darmowa. Trzeba przy tym pamiętać, że, przynajmniej na ten moment, nie można traktować aplikacji zamiast regularnego badania u okulisty.

DB