Skip to content Skip to footer

Bitcoin i Rynek Kryptowalut: Kiedy ETF? Czy Analiza Fundamentalna Pomoże?

Analiza fundamentalna, w tym analiza wiadomości, jest szkodliwa czy korzystna ?
Dlaczego uważam że analiza fundamentalna jest trudna w użyciu i praktycznie bezużyteczna w kryptowalutach?

Pomyślmy o Bakkt, ETF, przyjściu instytucjonalnych inwestorów i tak dalej… Jakie inne wydarzenia i wiadomości karmiły retail trejderów, które ostatecznie działały w sposób zupełnie przeciwny oczekiwaniom?

Dlaczego nie warto polegać na analizie fundamentalnej na rynku kryptowalut?

To bardzo przydatne do zrozumienia. Na rynek wpływa zbyt wiele czynników. Rynek jest znacznie bardziej skomplikowany, niż można by sądzić na podstawie prostych konstrukcji logicznych. Informacje, które są dostępne dla wszystkich, zazwyczaj mają zerową wartość. Informacje pojawiające się w wiadomościach są przestarzałe. Do czasu, gdy trader zapoznaje się z nowymi informacjami, można być pewnym, że już zostały wykorzystane. Faktycznie, drobni uczestnicy rynku dostają tylko “resztki”. Ponadto niektórzy uczestnicy rynku znają wynik niektórych wydarzeń z wyprzedzeniem, i w momencie pojawienia się informacji, kiedy zaczynasz otwierać pozycje, oni już zamykają je przeciwko tobie. Nawet jeśli trafnie przewidzisz jakieś wydarzenie lub dane, trudno jest określić, jaki dokładnie wpływ wywrze ono na rynek.

Las Vegas 2017 najkrwawszy absurd ?

Jesienią 2017 roku w Las Vegas miało miejsce tragiczne wydarzenie. 64-letni mężczyzna otworzył ogień z pokoju hotelowego Mandalay Bay. To strzelanina stała się najkrwawszą w historii USA: zginęło 59 osób, a ponad 500 zostało rannych. Pierwszym skutkiem takiego wydarzenia, który przychodzi na myśl, jest zakaz swobodnej sprzedaży broni lub przynajmniej aktywizacja zwolenników zakazu i spadek akcji firm z branży broniowej.

Jednak w momencie strzelaniny akcje firm z branży broniowej wzrosły o 3-5%. Chodzi o to, że perspektywa surowszego regulowania sprawia, że ludzie kupują broń “na wszelki wypadek”. Po takich zdarzeniach ludzie podejmują dodatkowe środki bezpieczeństwa, co prowadzi do wzrostu sprzedaży. Związek między czynnikami fundamentalnymi a ruchem cen jest trudny do zidentyfikowania w czasie. Załóżmy, że decydujesz się otworzyć pozycje na podstawie idei fundamentalnej. Ale kiedy dokładnie informacje wpłyną na cenę? Dziś, jutro, za miesiąc? Niektórzy uczestnicy rynku reagują na wiadomości natychmiast, inni działają z dużym opóźnieniem. Wielu dużych uczestników rynku przetwarza informacje nie od razu. Na przeprowadzenie analizy i podjęcie decyzji potrzebują czasu. Ponadto często są związani formalnymi biurokratycznymi zasadami, które opóźniają ich operacje. Analiza fundamentalna i analiza wiadomości może stworzyć błędne przekonanie. Wreszcie głównym powodem, dla którego nie warto zajmować się analizą fundamentalną, a jej potencjalnym szkodliwym wpływem na handel, jest to, że traderowi może się wydawać, gdzie rynek powinien iść. Konstrukcje logiczne typu “jeśli coś się dzieje, to musi się stać to” rzadko działają satysfakcjonująco na rynku. Słowo “musi” samo w sobie tworzy niepoprawne nastawienie. Rynek nie musi niczego. Może się wydarzyć cokolwiek.

Zastanów się, czy chcesz szukać prawdy, czy zarabiać pieniądze?

Tak więc stosowanie analizy fundamentalnej do podejmowania decyzji na rynku kryptowalut jest bardziej szkodliwe niż korzystne. Szczególnie jest to przeciwwskazane dla początkujących traderów. Analiza fundamentalna ma sens dla akcji pojedynczych firm na rozwiniętych rynkach, takich jak rynek USA. W innych przypadkach handel na podstawie jakiejkolwiek idei fundamentalnej jest uzasadniony tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy zachodzi masowa zmiana, podobna do przesunięcia tektonicznej płyty. Wykres aktywów jest najważniejszy i już zawiera w sobie wszystkie informacje.

Czy zatwierdzony ETF = Bitcoin po 100 000$ ?


Uruchomienie ETF naprawdę przyciągnie uwagę dużych graczy z Wall Street, którzy już teraz chcieliby dołączyć, ale obawiają się regulacyjnych restrykcji. ETF będzie działać na zasadach giełdowych, a jego akcje będą dostępne do handlu na giełdzie, co otwiera wiele możliwości dla inwestorów.

Dla każdej jednostki ETF wymagana będzie odpowiednia ilość aktywów kryptowalutowych na bilansie emitenta w postaci rzeczywistych monet. Oznacza to, że jeśli jakiś fundusz kupi 1 BTC ETF, co odpowiada 10 Bitcoinom, to emitent musi faktycznie posiadać te 10 Bitcoinów na swoim koncie. To oznacza ogromne zapotrzebowanie.

Obecnie dla nikogo nie jest opłacalne wpuszczać inwestorów, fundusze i innych uczestników rynku po niskich cenach. Nikt nie będzie tego teraz robić, ponieważ “zręczni gracze” zarobią niewiele. Emitentom przyszłych ETF bardziej się opłaca samodzielnie nabyć rezerwy aktywów kryptowalutowych po obecnych niskich cenach.

Po tym można uruchomić wzrost za pomocą dużych wolumenów na rynku, nowych informacji i innych bodźców. Dopiero wtedy, gdy zobaczymy wzrost cen o 2-3-krotność, można będzie wprowadzić te same ETF.

Z jednej strony, chodzi o to, aby znaleźć kupującego dla swojego Bitcoina, który zakupiliśmy kilka miesięcy temu po historycznie niskich cenach.

Z drugiej strony, nie można wprowadzać ETF, gdy rynek kryptowalut jest na dobrej ścieżce, ponieważ dla emitenta ważne jest nie tylko uruchomienie, ale także to, aby w tym momencie była rzeczywiście dobra podaż. Kiedy podaż jest dobra? Kiedy jesteśmy w euforii.

Dlatego dopóki nie zobaczymy wzrostu cen o 2-3-krotność, czyli dopóki Bitcoin nie dojdzie do znaczeń 40/50 000$ sądzę, że będą opóźnienia w uruchomieniu ETF. Początkowo możemy nawet zobaczyć dalszy spadek cen, ponieważ emitenci będą gromadzić swoje pozycje, a następnie wzrost cen, a dopiero potem uruchomienie ETF. Kiedy Bitcoin będzie wart 100 000$ ? sądze że 3-4 miesiące po uruchomieniu ETF.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment