Komu potrzebne są nasze dane i po co? Jak może wyglądać nasza przyszłość za 15 lat? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tych produkcjach. Ciężko będzie ci się oderwać od ekranu!
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie zastanawia się choć trochę nad tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość w cyfrowym świecie lub co tak naprawdę dzieje się z naszymi danymi, które właściwie każdego dnia przekazujemy w obce ręce. Czy to portalom, czy aplikacjom. Musimy przyznać, że obydwie produkcje bardzo miło nas zaskoczyły!
Wizja przyszłości w “Roku za rokiem”
Akcja serialu zaczyna się w roku 2019 i dzieje się przez kolejnych 15 lat. Ta stworzona przez Russela T. Davisa futurystyczna wizja najbliższej przyszłości nie przedstawia się jednak zbyt optymistycznie. Reżyser porusza problemy, z którymi zarówno świat jak i my borykamy się obecnie. Pokusił się o kontynuację takich wątków jak kryzys związany z uchodźcami, zarysował przyszłość świata po ponownej elekcji Donalda Trumpa oraz Wielkiej Brytanii po upadku BBC, poruszył temat rezygnacji z ciała na rzecz stania się cyfrową osobowością… A rezultaty tej wizji dostrzegamy obserwując członków barwnej rodziny Lyonsów – niepełnosprawną kobietę samotnie wychowują dwójkę dzieci, w tym małą Chinkę, międzyrasowe małżeństwo, parę homoseksualistów – Brytyjczyka i uchodźcę z Ukrainy, aktywistkę oraz konserwatywną babcię.
Świetnie dobrani aktorzy i wyraziści bohaterowie, a wszystko to ubrane w problemy współczesnego świata – HBO wykonało kawał dobrej roboty. Jeśli bliskie są ci produkcje w których przedstawia się zagrożenia związane z rozwojem techniki czy czarne wizje przyszłości – nie zawiedziesz się. Ten serial naprawdę wciąga!
Ciemna strona internetu, czyli “Hakowanie świata”
“Hakowanie świata” to dokument Netfliksa, który właśnie dziś pojawił się w Polsce! Jego twórcy odsłaniają przed nami kulisy największej afery, w którą zamieszany był Facebook i Cambridge Analytica. Ile warte są nasze dane i kto nimi handluje, a przede wszystkim w jakich celach nimi manipuluje? Ten dokument z pewnością otworzy oczy nie tylko wszystkim korzystającym z mediów społecznościowych, ale i tym, którzy uważają, że dokonują samodzielnych wyborów i nikt nigdy nie podpowiadał im, jaką decyzję podjąć. Brzmi enigmatycznie? Ten dokument ci wszystko wyjaśni.
DB