fbpx
By 19 sierpnia 2019 26 kwietnia, 2021 No Comments
Box 1BuzzCommentreal life

Wyciekły prywatne zdjęcia i dokumenty Ewy Farnej. Haker przejął jej konto na Facebooku

O tym, jak cenne są nasze dane, dowiadujemy się często dopiero wtedy, gdy je stracimy lub wyciekną do sieci, czyli dużo za późno. Przekonała się o tym ostatnio Ewa Farna – piosenkarka o polsko-czeskich korzeniach.

Haker włamał się na jej konto na Facebooku, wydobył z niego prywatne zdjęcia i dokumenty, a następnie, dodając do nich wulgarne opisy, upublicznił je na tablicy. Zanim Farnej udało się je skutecznie zablokować, w sieci krążyły już wszystkie udostępnione przez włamywacza materiały. W swoim oficjalnym oświadczeniu zapowiedziała, że poniesie on stosowne konsekwencje prawne. Wspomniała również, że jego ofiarą padły co najmniej trzy inne osoby.

– Cóż, może warto sobie uświadomić ile dzielimy z sobą poprzez social media i jak realnie może nas wirtualny świat dotknąć czy ranić – dodaje.

Drodzy fani, tez dzieki Waszej pomocy udalo sie odzyskac moje oficjalne konto na Facebooku! Jest juz znow pod moja…

Opublikowany przez Ewa Farna Sobota, 17 sierpnia 2019

Nie bądźmy mądrzy po szkodzie

Piosenkarka wspomina, że wszystkie intymne zdjęcia czy dokumenty zostały wydobyte z jej Messengera. I bynajmniej nie jest ona w tym przypadku odosobniona – z pewnością każdy z nas popełnił, bądź nadal popełnia ten błąd i dzieli się takimi rzeczami przez bezpłatne, niechlujnie zabezpieczane komunikatory. „Internet do tego właśnie służy” – z pewnością pomyślała część z was. I macie rację. Dzięki niemu w ekspresowym tempie dzielimy się ważnymi dla nas informacjami, zdjęciami czy dokumentami, ułatwiając sobie w dużym stopniu życie. Ale trzeba mieć przy tym na uwadze, że, tak samo jak w świecie realnym jak i wirtualnym, czyhają na nas złodziejskie pułapki.

Ten drugi świat to niestety dla nas wciąż „terra incognita”; nie do końca rozumiemy w jaki sposób dokonuje się ataków hakerskich bądź po prostu ignorujemy zalecenia ekspertów, uważając je za zbyteczne. Najczęściej, niestety, dopiero „po szkodzie” uświadamiamy sobie jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo naszych danych. A czy zasługują one na tę ignorancję? Z pewnością nie. Czas zatem zmienić powiedzenie na jego lepszą wersję.

DB