Już niebawem elektroniczną legitymację zamiast tej papierowej będzie mógł mieć każdy uczeń – pod warunkiem, że jego szkoła zgłosiła się do projektu resortu cyfryzacji.
Do ministerialnego projektu, który pozwala na założenie szkolnej legitymacji dla uczniów, przystąpiło ponad 2000 placówek. Wzięcie udziału w projekcie nie wiąże się z żadnymi kosztami, wystarczy do tego telefon z systemem operacyjnym Android. Aby uczeń mógł stać się posiadaczem elektronicznej legitymacji, szkoła musi wypełnić formularz dostępny na stronie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Kolejny krok to przekazanie danych koniecznych do uruchomienia systemu. Po dopełnieniu tych formalności upoważnione przez szkołę osoby dostaną dostęp do portalu, który pozwoli wystawić i obsługiwać mLegitymację. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czeka nas prawdziwa rewolucja w tej kwestii.
Czy mLegitymacja jest bezpieczna?
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że elektroniczny dokument nie różni się niczym od swojego papierowego poprzednika. Ma on taką samą moc prawną i zapewnia uczniom dokładnie te same ulgi i zniżki. Ponadto, jeśli wierzyć ministerstwu, elektroniczny dokument będzie trudny do podrobienia. mLegitymacja posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga, co praktycznie uniemożliwia jej sfałszowanie.
W elektronicznej legitymacji uczniowskiej znajdziemy dokładnie te same dane, co w jej papierowej wersji: imię i nazwisko ucznia, numer dokumentu, datę wydania legitymacji i datę jej ważności, status użytkownika, datę urodzenia, numer pesel, adres zamieszkania i nazwę i adres szkoły.
Zdaniem ministerstwa mLegitymacja rozwiązuje odwieczny problem związany ze zgubieniem lub zostawieniem w domu papierowego dokumentu. Większość młodych ludzi nie rusza się z domu bez telefonu komórkowego, dzięki czemu i legitymację będą mieć zawsze przy sobie – zachęca ministerstwo. Co więcej, mLegitymację można zainstalować również w telefonie rodzica.
Z mobilnej legitymacji mogą korzystać również studenci. Jako pierwsi w tym roku akademickim takie legitymacje otrzymali studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach. Warto dodać, że już kolejne uczelnie czekają na wdrożenie mobilnej legitymacji i wkrótce uda się w pełni uruchomić system.