Skip to content Skip to footer

Wynalazek przewidzi… powstawanie wynalazków. Sztuczna inteligencja może coraz więcej

Jeszcze do niedawna sztuczna inteligencja sama w sobie była wynalazkiem. Teraz okazuje się, że może ona przewidzieć powstanie nowych.

Ociacia / Shutterstock

Nie da się ukryć, że ludzie, aby stworzyć wynalazek, chcąc nie chcąc zmuszeni są nie tylko do intensywnej nauki i przyswajania wielu źródeł, ale przede wszystkim do przetwarzania zdobytej przez siebie wiedzy i składania wielu faktów w całość. A to, jak wiemy, bywa czasem bardzo trudne. I na tym polu może konkurować z nami sztuczna inteligencja. Jak bowiem wynika z ostatnich doniesień, badaczom z Lawrence Berkeley National Laboratory udało się stworzyć algorytm, nazwany Word2Vec, który jest w stanie przewidzieć przyszłe odkrycia naukowe poprzez wydobycie danych z publikacji naukowych.

Alexander Limbach / Shutterstock

W jaki sposób udało się to zrobić?

Aby wyszkolić algorytm, badacze posłużyli się aż 3,3 mln abstraktów związanych z materiałoznawstwem. Za pomocą technik opartych na statystycznych i geometrycznych właściwościach danych udało im się wyodrębnić aż 500 tys. powtarzających się w abstraktach pojęć, struktur oraz nazw chemicznych. Następnie sztuczna inteligencja przetworzyła je, i te, pojawiające się zawsze blisko siebie powiązała ze sobą, dzięki czemu udało jej się samodzielnie zdefiniować dane pojęcia. I okazało się, że znajdujące się w wielu abstraktach słowa, które były związane z pojęciami termoelektrycznymi, nigdy nie zostały ujęte jako termoelektryczne. Ludzkie oko nie wychwyciłoby tego, natomiast algorytmowi się to udało.

Co do tego mają wynalazki? Okazuje się bowiem, że metoda ta mogłaby posłużyć do wychwycenia złożonych relacji i identyfikacji różnych warstw informacji, co byłoby praktycznie niemożliwe do zrobienia przez człowieka, i tym samym dostarczać spostrzeżeń z dużym wyprzedzeniem. Zdecydowanie większym, niż w przypadku naukowców. W rzeczywistości SI mogłaby rekomendować materiały do zastosowań funkcjonalnych na kilka lat przed ich faktycznym odkryciem – algorytmowi udało się zidentyfikować substancję znaną jako CsAgGa2Se4as jako materiał termoelektryczny, który naukowcy odkryli dopiero w 2012 roku. Gdyby zatem udało się naukowcom stworzyć ów algorytm około 2009 roku, mogłoby to zdecydowanie przyspieszyć wynalezienie materiału.

Czy maszyny, jeśli chodzi o inteligencję, w przyszłości będą w stanie dorównać ludziom? Zdania ekspertów są podzielone. Jedni bowiem uważają, że nigdy tak się nie stanie, drudzy zaś twierdzą, że, patrząc na dynamiczne tempo, w jakim rozwija się technologia, są na to duże szanse. I choć na ten moment nie da się sztucznej inteligencji nauczyć kreatywności, to ze skomplikowanymi obliczeniami i przetwarzaniem dużych zbiorów danych, co widać na podstawie powyższego wynalazku, radzi sobie zdecydowanie dużo lepiej niż człowiek.

Mamy nadzieję, że w przyszłości przyjdzie nam zatem korzystać z jedynie z samych jej dobrodziejstw. I będzie jedynie nas uzupełniać.

DB

Źródło: newscenter.lbl.gov, theconversation.com