Skip to content Skip to footer

Wakacje bez niespodzianek, czyli jak nie dać się okraść z prywatnych danych

Urlop – jesteś jeszcze przed, a może już po? Nieważne, do której grupy należysz. Jeśli zdarza ci się podróżować, koniecznie sprawdź, jak  nie wpaść w sidła złodziei i hakerów, by wrócić z wakacji z walizką pełną samych pozytywnych doświadczeń.

Ella Jardim/ Unsplash

Nie zostawiaj dokumentów, choć cię o to proszą

Fani aktywnego wypoczynku z pewnością nie raz musieli zostawić swój dowód osobisty w wypożyczalni jako zabezpieczenie na wypadek kradzieży czy zniszczenia sprzętu. Po pierwsze – takie praktyki są niezgodne z obowiązującymi przepisami RODO, po drugie – czy masz pewność, że twoje dokumenty nie zostaną wykorzystane w innym celu? Podobnie wygląda to w hotelach – personel prosi, aby zostawić dowód osobisty w celu uzupełnienia w systemie twoich danych? Nie zgadzaj się, by później nie płakać.

Maxi Am Brunnen/ Unsplash

Nie loguj się do niezabezpieczonych sieci

Mówi się o tym bez przerwy, ale mimo to wciąż wielu ludzi ryzykuje, logując się do publicznych sieci. Łącząc się z nimi nawet na chwilę, narażasz swoje urządzenie na atak hakera. Ten tylko na to czeka i szybko wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję.

Może ukraść twoje hasła do aplikacji, przejąć kontrolę nad twoimi mediami społecznościowymi… Wszystko zależy od jego fantazji i umiejętności. Nie pozwól mu się wykazać i jeśli potrzebujesz skorzystać z hotspotu, zawsze rób to przez VPN. A najlepiej, jeśli możesz pozwolić sobie na ten luksus – wyloguj się do życia!

Kym Ellis / Unsplash

Miej telefon zawsze pod kontrolą

Nie da się ukryć, że telefon stał się dla nas ostatnimi czasy narzędziem od wszystkiego – m.in. portfelem, aparatem fotograficznym, kompasem i narzędziem do komunikacji. Jest skarbnicą wiedzy o nas i choćby dlatego powinniśmy mieć go zawsze na oku. Na wakacjach często o tym zapominamy, zostawiając aparat na stolikach w klubach czy restauracjach. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i, jeśli szybko nie zareagujemy i nie zablokujemy urządzenia u operatora, złodziej ma nas w garści. Nie pozwól mu na to i zawsze trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu.

DB