Skip to content Skip to footer

TOP 5 seriali z nowymi technologiami w tle. Zobacz koniecznie, jeśli nie chcesz się wstydzić w towarzystwie

Podglądanie, hakowanie, szpiegowanie, podsłuchiwanie, danych wykradanie… W naszym zestawieniu będziemy odmieniać te słowa przez wszystkie przypadki. Bo seriale, które w nim się znalazły, to prawdziwa skarbnica wątków dotyczących cyberświata. Ale gwarantujemy: nawet, jeśli nie jesteś geekiem, nie będziesz mógł się oderwać od ekranu!

Black Mirror, Netflix

Uwięziony (The Prisoner)

Zaczynamy nietypowo, ale żadne zestawienie produkcji poruszających temat prywatności i bezpieczeństwa nie miałoby racji bytu bez ,,Uwięzionego” (1968 – 1967) Patricka McGoohana. Serial opowiada historię świeżo emerytowanego szpiega, który zostaje porwany i przetransportowany do miejsca zwanego Wioską. W Wiosce panuje ścisły nadzór nad mieszkańcami, każdy ruch osób (a raczej: numerów) w niej przebywających jest monitorowany. Bohaterowie knują, spiskują i prowadzą wiele intryg, skutkiem czego jest kompletna dezinformacja i niemożność zaufania sobie nawzajem. Serial kumuluje w sobie kilka idei z najbardziej utopijnych powieści takich jak „Rok 1984” George’a Orwella, „Proces” Franza Kafki oraz „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya.

The Prisoner, ITC

Prawo ulicy (The Wire)

,,Prawo ulicy” (2002 – 2008) Davida Simona to jeden z najlepszych seriali kryminalnych i jeden z najlepszych seriali telewizyjnych w historii. W produkcji został rewelacyjnie sportretowany zarówno świat przestępców, jak i policji, a liczba i różnorodność postaci przewyższa te z niektórych opowieści Dickensa. Serial pokazuje wzajemne oddziaływanie na siebie różnych wymiarów społeczeństwa, od sfery politycznej po szkoły, media i biurokrację rządową. Według twórcy historii ukazanie formy elektronicznej inwigilacji i kontroli było tak realistyczne, że został on poproszony przez organy ścigania “o nieujawnianie pewnych technik”.

The Wire, HBO

Mr. Robot (Mr. Robot)

Serial (2015 – 2019) stworzony przez Sama Esmaila z nagrodzonym Oscarem Ramim Malikiem to jeden z największych hitów USA Network ostatnich lat. Na produkcję składają się trzy sezony prowokującej historii, która sprawia, że nie można oderwać się od monitora. Fabuła skupia się na postaci Elliota Andersona, inżyniera z fobią społeczną, pracującego dla firmy działającej w branży cyberbezpieczeństwa. Serial, opowiadany z perspektywy głównego bohatera, jak żaden inny w bardzo realistyczny sposób przedstawia rzeczywistość programistów, hakerów i siłę, jaką mają dziś internetowi geniusze. Produkcja wielopoziomowa, ze świetnie skonstruowaną fabułą. W pewnych kręgach już kultowa.

Mr. Robot, USA Network

Zawód: Amerykanin (The Americans)

Amerykańska produkcja (2013 – 2018) stworzona przez Josepha Weisberga, opowiada o losach dwóch agentów KGB, którzy udają fikcyjne małżeństwo. Akcja serialu toczy się w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Para agentów ma dwójkę dzieci, które nie są świadome, że ich rodzice działają pod przykrywką KGB. Sam opis produkcji już zachęca do zagłębienia się w fabułę a świetny scenariusz, gra aktorska oraz niespodziewane zwroty akcji to dodatkowe atuty serialu. Inwigilacja, konspiracja, obchodzenie zabezpieczeń w celu pozyskania poufnych danych – znajdziemy tu cały wachlarz metod infiltracyjnych i technik tajemnego nadzoru. Fascynujące!

The Americans, FX

Czarne lustro (Black Mirror)

Już klasyk. ,,Czarne lustro” (2011 – obecnie) to nowatorski przedstawiający bogaty repertuar przerażających wizji, w których technologia przejmuje kontrolę nad naszym codziennym życiem. Kilka odcinków z popularnej serii w sposób szczególny dotyka tematu prywatności i bezpieczeństwa. Np. w ,,The Entire History of You” urządzenia wszczepiane w ludzkie ciała rejestrują wszystko, co ich „nosiciele” widzą i słyszą. ,,Shut Up and Dance” opowiada o siatce hakerów, którzy przechwytują tajemnice ludzi i szantażują ich, zmuszając do wykonywania szeregu zadań budzących skrajne emocje i doprowadzających ich wykonawców do ostateczności. Natomiast najgłośniejszy – pierwszy w historii serii interaktywny – odcinek „Bandersnatch (2019)” to fascynujący eksperyment twórców. W trakcie seansu widz może podejmować decyzje za bohatera (Stefana, młodego programisty), wpływając w ten sposób na rozwój fabuły. Rewelacyjny koncept, który doskonale obrazuje funkcjonowanie w świecie, w którym poczucie kontroli jest tylko pozorne…

Black Mirror, Netflix

AJ