Ta technologia może odmienić życie osób mających problemy z komunikacją werbalną. Stworzone przez 24-letniego doktoranta urządzenie o nazwie AlterEgo pomoże im porozumiewać się ze światem.
Niepozornie wyglądająca słuchawka jest w stanie transkrybować słowa, które użytkownik werbalizuje wewnętrznie, ale nie jest w stanie wymówić ich na głos. Jak to dokładnie działa? Czułe sensory, w które jest wyposażona, wyłapują sygnały nerwowo-mięśniowe w szczęce i twarzy, które uruchamiają się podczas, gdy mówimy do siebie w myślach. Następnie, dzięki połączeniu ze sztuczną inteligencją, przetwarzają dany komunikat na język. Wygląda to tak:
Opracowana przez naukowców z Massachusets Institute of Technology na czele z Arnavem Kapurem technologia jest w stanie wykonać proste obliczenia matematyczne, łączyć się z asystentami głosowymi czy tworzyć i przechowywać krótkie notatki. Nie ukrywamy, że pomysł bardzo przypadł nam do gustu. Nie tylko dlatego, iż urządzenie jest w stanie pomagać osobom, które np. po udarze czy chorujące na stwardnienie rozsiane mają problemy z mową, ale pozwala ono również na pewną dozę prywatności – słyszy nas bowiem tylko urządzenie.
Choć na ten moment AlterEgo jest w stanie rozpoznać jedynie kilkadziesiąt słów, to test urządzenia przeszedł pomyślnie i daje nadzieję na jego dalszy rozwój.
DB