Dziś jakieś swoje konto w internecie ma już każdy. Większość z nas w dużym stopniu polega na Internecie, aby cieszyć się mediami społecznościowymi, edukacją online, pracą zdalną i wszelkiego rodzaju rozrywką. Zakładamy swoje konta praktycznie na każdym portalu, podajemy swoje dane i zabezpieczamy je JAKIMŚ hasłem. Zaraz zaraz… czy to przypadkiem nie za mało? Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w Internecie. Hasło to nie wszystko! Czy w świecie technologi, mogę w internecie mogę być bezpieczna? Poniżej kilka rad!
Poufne dane tylko dla mnie – nie w internecie!
Cyberprzestępcy nie mogą uzyskać dostępu do Twoich informacji, jeśli nie można ich znaleźć w Internecie. Przechowywanie ważnych dokumentów w trybie offline jest najlepszym sposobem ich ochrony. Niektóre dane, takie jak na przykład numer ubezpieczenia społecznego, nigdy nie powinny być dostępne online. Jeśli jednak czasem musisz go udostępnić, wyślij go jako załącznik do wiadomości e-mail. Możesz również zaszyfrować plik przed wysłaniem (poprzez np. aplikację Usecrypt)
Wiarygodność strony internetowej – sprawdzałeś kiedyś?
Dobrą praktyką jest rejestracja tylko na wiarygodnych stronach internetowych. Ale skąd wiesz, czy witryna jest wiarygodna? Najpierw spójrz na linię adresu: powinna mieć małą kłódkę na początku – oznacza to, że połączenie jest szyfrowane. Po drugie, przejrzyj wygląd i styl witryny. Poniżej znajduje się kilka kryteriów wskazujących, czy witryna jest bezpieczna w użyciu:
- strony wyglądają schludnie i są wolne od błędów
- gramatyka w tekście głównym i wierszu adresu jest spójna
- wszystkie obrazy prawidłowo pasują do szerokości ekranu
- reklamy są organiczne i nie zasłaniają głównej treści
Jeśli witryna spełnia wszystkie te kryteria, prawdopodobnie będzie bezpieczna w użyciu. I co za tym idzie – ja też w internecie mogę być bezpieczna.
Hasło – tylko silne! I zawsze inne!
Używanie silnych, unikalnych haseł zapewnia dobrą ochronę online. Silne hasła powinny zawierać co najmniej 12 symboli i składać się z kombinacji liter (dużych i małych), cyfr i znaków specjalnych. Jeśli nie chcesz wymyślać kombinacji symboli dla swojego hasła, spróbuj użyć jednego z internetowych generatorów haseł.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – na czym polega?
Uwierzytelnianie 2FA lub dwuskładnikowe służy do zapewnienia dodatkowej ochrony Twojego konta. Logując się na nie za pomocą 2FA, musisz nie tylko podać poprawne hasło, ale także dodatkowy kod wygenerowany wcześniej lub przesłany na Twoje urządzenie. Jeśli ktoś otrzyma tylko hasło do Twojego konta, nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojego profilu bez wpisania tego dodatkowego kodu.
Unikaj podejrzanych linków online
Istnieje pewien rodzaj treści online, których należy unikać: podejrzane linki z niezaufanych źródeł i wiadomości spamowych, przynęta na kliknięcia, quizy online, nagłówki tabloidów, „darmowe” oferty lub niechciane reklamy. Są łatwe do rozpoznania: wszystkie będą zachęcać do ich kliknięcia lub otwarcia. Jeśli jest to złośliwy załącznik do wiadomości e-mail, w tekście nie będzie wzmianki o pliku. Zamiast tego wiadomość po prostu powie coś w stylu otwórz załączony plik i daj mi znać, co myślisz.
W witrynie upewnij się, że zarówno tekst, jak i towarzyszące mu linki dotyczą tego samego tematu. Jeśli klikniesz link, aby przeczytać więcej o niedźwiedziach polarnych i zamiast oglądać Arktykę, otrzymasz „historię sukcesu” celebrytki, która schudła lub rzuciła palenie z dnia na dzień, to lepiej szybko opuścić tę stronę.
Aktualizuj swój komputer!
Ważne jest, aby korzystać z najnowszych wersji systemów operacyjnych i aplikacji. Zwłaszcza jeśli te aplikacje zawierają informacje dotyczące płatności, zdrowia lub inne poufne informacje. Deweloperzy nieustannie pracują nad bezpieczeństwem produktów, monitorując najnowsze zagrożenia i wprowadzając poprawki bezpieczeństwa w przypadku luk. Tak więc akceptuj ich pracę, regularnie aktualizuj oprogramowanie i staraj się zachować bezpieczeństwo.
Uważaj na darmowe Wi-Fi i pliki do pobrania
Bezpłatne pliki do pobrania, usługi online lub sieci Wi-Fi to najczęstsze źródła problemów z bezpieczeństwem online. Jeśli zdecydujesz się na darmowe rozwiązanie, upewnij się, że ma wiarygodną reputację: sprawdź nazwę usługi lub oprogramowania, a prawdopodobnie znajdziesz informację zwrotną na temat tego, jak to działa.
Korzystanie z bezpłatnego Wi-Fi nie zawsze jest bezpieczne, ale czasami musimy pilnie połączyć się z Internetem. Pamiętaj, aby unikać dostępu do swoich kont bankowych lub dokonywania zakupów przez bezpłatne Wi-Fi. Jeśli musisz to zrobić, użyj oprogramowania VPN, aby uzyskać pewną ochronę danych przesyłanych przez niezabezpieczoną sieć. Jeśli nie jest to pilne, lepiej odłożyć ważne transakcje do czasu powrotu do domu.
Zabezpiecz swoje połączenie internetowe za pomocą VPN
VPN zapewnia prywatność połączenia internetowego poprzez zmianę adresu IP. Ukrywa również poufne dane, które przesyłasz, w tym dane bankowe podczas zakupów online i inne prywatne informacje, które mogą zostać naruszone.
Używaj Komunikatora szyfrującego w trakcie rozmów tekstowych i głosowych
Często komunikujesz się ze znajomymi przez internet? Jeśli wysyłacie sobie dużo wiadomości tekstowych, zdjęć i filmów, lub chcecie mieć pewność, że waszej rozmowy nikt nie podsłucha, skorzystaj s komunikatora, który szyfruje wiadomości i połączenia. Przykładem takiej aplikacji jest chociażby polski Usecrypt. Dzięki temu masz pewność, że wasze rozmowy pozostaną tylko wasze i nie wpadną w niepowołane ręce.
W internecie mogę być bezpieczna!
To co? Udało mi się wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest bezpieczeństwo i wiedza, przy korzystaniu z internetu? Zagrożeń płynących z cyberprzestępstw nie można bagatelizować, można jednak się dobrze przygotować do tematu i nie dać zaskoczyć!